fbpx

Bio

Dobrodružstvo začína tam, kde končí komfortná zóna.

Volám sa Rado a som kombinácia hudobníka a cestovateľa. Jedného pekného dňa som sa v práci prichytil so silným nutkaním niečo vo svojom živote zmeniť a keďže korporátny job ma prestal napĺňať, rozhodnutie dať výpoveď a začať cestovať mi prišlo ako celkom vhodné riešenie tejto zapeklitej životnej situácie. A keďže som niekedy trochu extrémista, nechcelo sa mi na obyčajnú dovolenku. Jednosmerná letenka do Kanadského Vancouveru.

Vancouver B.C.

Doletel som bez ničoho, bez dopredu zabezpečenej práce, bez kontaktov. Aspoň, že moja Peťa mi spríjemnila prvé týždne v cudzom svete, no o tri týždňe som už bol sám. Prvotné zámery boli jasné. Prečistiť si hlavu, nájsť si nejakú manuálnu prácičku, niečo pocestovať, spoznať novú krajinu. Ale hlavne sa zbaviť mantinelov, ktoré systém v našich končinách vytvára v hlavách mladých ľudí. A viete čo? Žiadne mantinely neexistujú, človek fakt môže voľne realizovať to, čo si zaumieni. Stačí sa neposrať a aspoň trochu sa odhodlať. Po tom ako ma prestalo baviť behať po dome s maliarským valčekom som si spravil kurz snowboardového inštruktora.

S takýmto výhľadom jazdíš v stredisku Cypress mountain

Učiť deti snowboardovať je fajn, no onedlho som sa zatúlal na poloostrov v srdci Vancouveru zvaný Granville Island, kde rôzni umelci predvádzali na profesionálnej úrovni to, v čom sú najlepší a ešte k tomu dostávali slušne zaplatené. A okamžite som sa chcel medzi nich dostať.

Ak si však myslíš, že jednoducho prídeš, rozbalíš sa a začneš hrať, tak omyl. Kto chce vystupovať, musí získať licenciu a to tak, že pred správnou radou ostrova predvedie, čo vie a tá následne rozhodne. Ja som im zahral, zaspieval, im sa páčilo a bolo vymaľované. A tak som začal full time, každý deň s gitarou nazvučený a na mikrofón zabávať turistov, ktorí to vedeli štedro oceniť.

Keď chceš cestovať, musíš najprv zarobiť

Bolo mi však jasné, že som nepriletel do Kanady, aby som videl iba jedno mesto. Kanada a USA sú obrovské a potreboval som plán, ako byť mobilný a zároveň nezávislý od drahého ubytovania. Od jedného Kanaďana som kúpil už z časti na bývanie zariadenú, no z vonka nenápadnú dodávku GMC Savana, dorobil malé úpravy a bol som ready na ultimátne dobrodružstvo. Prvá cesta mala byť z Vancouveru cez celú Britskú Kolumbiu a Yukon až na Aljašku a naspäť. Na tento trip sa so mnou podujal Slovák Braňo, ktorého do Vancouveru zaviali tak isto dobrodružné vetry.

Alaska highway

Z Vancouveru vedie na Aljašku tzv. Alaska highway, čo je niekoľko tisíc kilometrová scénická jazda cez pravú Kanadskú divočinu. Divoké zvieratá sú jej prirodzenou súčasťou a medvede či losy si v pohode vykračujú hneď veďla cesty, alebo krížom cez ňu, takže treba dávať bacha. Pravé prírodné safari, proste ideš a pozoruješ divoký svet okolo seba. Na Aljaške ma najviac uchvátili lososy a ich putovanie z oceánu do vnútrozemia za rozmnožením. Samozrejme, cestovala s nami aj moja gitara a svoje myšlienky počas cesty som spracovával do textov a práve lososy ma inšpirovali k jednému z nich. A ich fajnové mäsko zase k jedeniu za surova :).

Kanadský medveď Yogi

Po návrate z Aljašky do Vancouveru som celé leto strávil zarábaním gitarou na Granville islande, aby som sa mohol v septembri vydať na ďalšie dobrodružstvo, ale tentokrát na juh od hraníc do Trumpolandu (USA, keby dačo). Na túto cestu sa už ku mne pripojla Peťa, ktorú som inšpiroval k ukončeniu pracovného pomeru. Ako zahrievacie kolo sme si dali dvojtýždňový tripík do pohoria Rockies v Kanadskej Alberte. A Kanada opäť nesklamala.

Interiér Mobyho aj s bonusom.

…BIO je v procese písania 🙂